Results | Hyeres 2014
Sailing World Cup
Hyères 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date19 April 2014
End Date26 April 2014
ISAF IDFRA201404ALA
VenueHyeres
CountryFrance
Entry NameChristine Dayon
Entry AddressFederation Francaise de Voile
Tel+ 33 1 40 60 37 03
Fax+ 33 1 40 60 37 37
Emailchristine.dayon@ffvoile.fr
Websitewww.swc.ffvoile.fr/
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Fleet racing Open 2.4 Metre Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Miami25 Jan 2014 - 01 Feb 2014
Laser (Men) Race #2
Latest result update: 01/02/2014 20:29
MarksFDate: 27 Jan 2014
Start time: 15:20
Race status: Finished
Lead Boat52:47
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1CYPCYP 205124
Pavlos Kontides
1
52:47
1
2USAUSA 203751
Erik Bowers
2
53:06
2
3USAUSA 188150
James Pulsford
3
53:13
3
4USAUSA 188149
Gregory Martinez
4
53:21
4
5CROCRO 204731
Tonci Stipanovic
5
53:26
5
6CROCRO 197294
Filip Jurišić
6
53:31
6
7SWESWE 204437
Emil Cedergårdh
7
53:51
7
8SGPSIN 204638
Scott Sydney
8
54:20
8
9CANCAN 206123
Bryant Wood
9
54:23
9
10ITAITA 204700
Giovanni Coccoluto
10
54:31
10
11CANCAN 188620
Fillah Karim
11
54:35
11
12TTOTRI 184116
Andrew Lewis
12
54:37
12
13CANCAN 206608
Evert McLaughlin
13
54:37
13
14USAUSA 199338
Marshall McCann
14
54:39
14
15GUAGUA 192384
Juan Ignacio Maegli Aguero
15
54:44
15
16ITAITA 203102
Enrico Strazzera
16
54:45
16
17GBRGBR 206288
Alex Mills-Barton
17
54:47
17
18USAUSA 187393
Richard Didham
18
54:56
18
19HUNHUN 197711
Balázs Tomai
19
55:00
19
20GBRGBR 206491
Elliot Hanson
20
55:36
20
21CANCAN 196275
Victor Sullivan
21
55:41
21
22MEXMEX 201329
Yanic Gentry
22
55:45
22
23CANCAN 200610
Robert Davis
23
55:53
23
24CANCAN 197160
Alexander Heinzemann
24
56:02
24
25ESAESA 180192
Enrique Jose Arathoon Pacas
25
56:05
25
26ARGARG 200626
Agustin Vidal Incatasciato
26
56:09
26
27USAUSA 180050
Alden Shattuck
27
56:16
27
28CANCAN 199395
Justin Norton
28
56:20
28
29USAUSA 176078
Rick Strilky
29
56:25
29
30USAUSA 197265
Frederick Vranizan
30
56:27
30
31CANCAN 184589
Vaughn Harrison
31
56:34
32
32FINFIN 198227
Mattias Lindfors
32
56:36
33
32CHICHI 161167
Matias Del Solar
32
56:31
33
SCP
34TURTUR 191812
Alp Rona Rodopman
34
56:39
34
35NEDNED 206431
Yuri Hummel
35
56:45
35
36ITAITA 205247
Alessio Spadoni
36
56:49
36
37POLPOL 196898
Kacper Ziemiński
37
56:51
37
38CANCAN 194503
Sandy Beatty
38
56:56
38
39FINFIN 202978
Kaarle Tapper
39
56:59
39
40USAUSA 191997
Luke Muller
40
57:01
40
41USAUSA 191958
Philip Karcher
41
57:08
41
42PERPER 204578
Sinclair Jones
42
57:11
42
43USAUSA 200191
Matthew Long
43
57:52
43
44USAUSA 195943
David Anthes
44
58:07
44
46CANCAN 199191
Gregory Clunies
 46
RET
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Mallorca 2014
Sailing World Cup
Mallorca 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date29 March 2014
End Date5 April 2014
ISAF IDESP201403SAS
VenuePalma de Majorca
CountrySpain
Entry NameLisa Camos
Entry AddressTrofeo SAR Princess Sofia - MAPFRE
Tel+ 34 609 90 32 34
Fax+ 34 971 400 568
Emailinfo@trofeoprincesasofia.org
Websitewww.trofeoprincesasofia.org
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Fleet racing Open 2.4 Metre Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Miami25 Jan 2014 - 01 Feb 2014
Laser (Men) Race #2
Latest result update: 01/02/2014 20:29
MarksFDate: 27 Jan 2014
Start time: 15:20
Race status: Finished
Lead Boat52:47
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1CYPCYP 205124
Pavlos Kontides
1
52:47
1
2USAUSA 203751
Erik Bowers
2
53:06
2
3USAUSA 188150
James Pulsford
3
53:13
3
4USAUSA 188149
Gregory Martinez
4
53:21
4
5CROCRO 204731
Tonci Stipanovic
5
53:26
5
6CROCRO 197294
Filip Jurišić
6
53:31
6
7SWESWE 204437
Emil Cedergårdh
7
53:51
7
8SGPSIN 204638
Scott Sydney
8
54:20
8
9CANCAN 206123
Bryant Wood
9
54:23
9
10ITAITA 204700
Giovanni Coccoluto
10
54:31
10
11CANCAN 188620
Fillah Karim
11
54:35
11
12TTOTRI 184116
Andrew Lewis
12
54:37
12
13CANCAN 206608
Evert McLaughlin
13
54:37
13
14USAUSA 199338
Marshall McCann
14
54:39
14
15GUAGUA 192384
Juan Ignacio Maegli Aguero
15
54:44
15
16ITAITA 203102
Enrico Strazzera
16
54:45
16
17GBRGBR 206288
Alex Mills-Barton
17
54:47
17
18USAUSA 187393
Richard Didham
18
54:56
18
19HUNHUN 197711
Balázs Tomai
19
55:00
19
20GBRGBR 206491
Elliot Hanson
20
55:36
20
21CANCAN 196275
Victor Sullivan
21
55:41
21
22MEXMEX 201329
Yanic Gentry
22
55:45
22
23CANCAN 200610
Robert Davis
23
55:53
23
24CANCAN 197160
Alexander Heinzemann
24
56:02
24
25ESAESA 180192
Enrique Jose Arathoon Pacas
25
56:05
25
26ARGARG 200626
Agustin Vidal Incatasciato
26
56:09
26
27USAUSA 180050
Alden Shattuck
27
56:16
27
28CANCAN 199395
Justin Norton
28
56:20
28
29USAUSA 176078
Rick Strilky
29
56:25
29
30USAUSA 197265
Frederick Vranizan
30
56:27
30
31CANCAN 184589
Vaughn Harrison
31
56:34
32
32FINFIN 198227
Mattias Lindfors
32
56:36
33
32CHICHI 161167
Matias Del Solar
32
56:31
33
SCP
34TURTUR 191812
Alp Rona Rodopman
34
56:39
34
35NEDNED 206431
Yuri Hummel
35
56:45
35
36ITAITA 205247
Alessio Spadoni
36
56:49
36
37POLPOL 196898
Kacper Ziemiński
37
56:51
37
38CANCAN 194503
Sandy Beatty
38
56:56
38
39FINFIN 202978
Kaarle Tapper
39
56:59
39
40USAUSA 191997
Luke Muller
40
57:01
40
41USAUSA 191958
Philip Karcher
41
57:08
41
42PERPER 204578
Sinclair Jones
42
57:11
42
43USAUSA 200191
Matthew Long
43
57:52
43
44USAUSA 195943
David Anthes
44
58:07
44
46CANCAN 199191
Gregory Clunies
 46
RET
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Miami 2014
Sailing World Cup
Miami 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date25 January 2014
End Date1 February 2014
ISAF IDUSA201401OQA
VenueMiami
CountryUSA
Entry Name
Entry AddressUS Sailing
Tel+ 1 401 683 0800
Fax+ 1 401 683 0840
Emailolympic@ussailing.org
Websitemocr.ussailing.org/
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Fleet racing Open 2.4 Metre Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Miami25 Jan 2014 - 01 Feb 2014
Laser (Men) Race #2
Latest result update: 01/02/2014 20:29
MarksFDate: 27 Jan 2014
Start time: 15:20
Race status: Finished
Lead Boat52:47
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1CYPCYP 205124
Pavlos Kontides
1
52:47
1
2USAUSA 203751
Erik Bowers
2
53:06
2
3USAUSA 188150
James Pulsford
3
53:13
3
4USAUSA 188149
Gregory Martinez
4
53:21
4
5CROCRO 204731
Tonci Stipanovic
5
53:26
5
6CROCRO 197294
Filip Jurišić
6
53:31
6
7SWESWE 204437
Emil Cedergårdh
7
53:51
7
8SGPSIN 204638
Scott Sydney
8
54:20
8
9CANCAN 206123
Bryant Wood
9
54:23
9
10ITAITA 204700
Giovanni Coccoluto
10
54:31
10
11CANCAN 188620
Fillah Karim
11
54:35
11
12TTOTRI 184116
Andrew Lewis
12
54:37
12
13CANCAN 206608
Evert McLaughlin
13
54:37
13
14USAUSA 199338
Marshall McCann
14
54:39
14
15GUAGUA 192384
Juan Ignacio Maegli Aguero
15
54:44
15
16ITAITA 203102
Enrico Strazzera
16
54:45
16
17GBRGBR 206288
Alex Mills-Barton
17
54:47
17
18USAUSA 187393
Richard Didham
18
54:56
18
19HUNHUN 197711
Balázs Tomai
19
55:00
19
20GBRGBR 206491
Elliot Hanson
20
55:36
20
21CANCAN 196275
Victor Sullivan
21
55:41
21
22MEXMEX 201329
Yanic Gentry
22
55:45
22
23CANCAN 200610
Robert Davis
23
55:53
23
24CANCAN 197160
Alexander Heinzemann
24
56:02
24
25ESAESA 180192
Enrique Jose Arathoon Pacas
25
56:05
25
26ARGARG 200626
Agustin Vidal Incatasciato
26
56:09
26
27USAUSA 180050
Alden Shattuck
27
56:16
27
28CANCAN 199395
Justin Norton
28
56:20
28
29USAUSA 176078
Rick Strilky
29
56:25
29
30USAUSA 197265
Frederick Vranizan
30
56:27
30
31CANCAN 184589
Vaughn Harrison
31
56:34
32
32FINFIN 198227
Mattias Lindfors
32
56:36
33
32CHICHI 161167
Matias Del Solar
32
56:31
33
SCP
34TURTUR 191812
Alp Rona Rodopman
34
56:39
34
35NEDNED 206431
Yuri Hummel
35
56:45
35
36ITAITA 205247
Alessio Spadoni
36
56:49
36
37POLPOL 196898
Kacper Ziemiński
37
56:51
37
38CANCAN 194503
Sandy Beatty
38
56:56
38
39FINFIN 202978
Kaarle Tapper
39
56:59
39
40USAUSA 191997
Luke Muller
40
57:01
40
41USAUSA 191958
Philip Karcher
41
57:08
41
42PERPER 204578
Sinclair Jones
42
57:11
42
43USAUSA 200191
Matthew Long
43
57:52
43
44USAUSA 195943
David Anthes
44
58:07
44
46CANCAN 199191
Gregory Clunies
 46
RET
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Melbourne 2013
Sailing World Cup
Melbourne 2013
Introduction
Regatta Details
Start Date1 December 2013
End Date8 December 2013
ISAF IDAUS201312LUP
VenueMelbourne
CountryAustralia
Entry NameAlex McKinnon
Entry AddressSandringham Yacht Club
Tel+ 613 9598 7444
Fax+ 613 9598 84109
Emailamckinnon@sailmelbourne.com.au
Websitewww.sailmelbourne.com.au/
Registration Lists n/a
From 1-7 December 2013 ISAF Sailing World Cup Melbourne returns to Sandringham Yacht Club, bringing together the world's top Olympic and Paralympic class competitors. The regatta is the second stop in the 2013-2014 ISAF Sailing World Cup series, the sixth edition of the annual series for sailors who are campaigning for the Rio 2016 Olympic and Paralympic Sailing Competitions.

The major regatta of Yachting Victoria was first held in 1994 and is enjoyed by sailors for the great sailing conditions prevalent on Port Philip Bay and the spirit with which the event is conducted.

Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Fleet racing Open 2.4 Metre Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Miami25 Jan 2014 - 01 Feb 2014
Laser (Men) Race #2
Latest result update: 01/02/2014 20:29
MarksFDate: 27 Jan 2014
Start time: 15:20
Race status: Finished
Lead Boat52:47
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1CYPCYP 205124
Pavlos Kontides
1
52:47
1
2USAUSA 203751
Erik Bowers
2
53:06
2
3USAUSA 188150
James Pulsford
3
53:13
3
4USAUSA 188149
Gregory Martinez
4
53:21
4
5CROCRO 204731
Tonci Stipanovic
5
53:26
5
6CROCRO 197294
Filip Jurišić
6
53:31
6
7SWESWE 204437
Emil Cedergårdh
7
53:51
7
8SGPSIN 204638
Scott Sydney
8
54:20
8
9CANCAN 206123
Bryant Wood
9
54:23
9
10ITAITA 204700
Giovanni Coccoluto
10
54:31
10
11CANCAN 188620
Fillah Karim
11
54:35
11
12TTOTRI 184116
Andrew Lewis
12
54:37
12
13CANCAN 206608
Evert McLaughlin
13
54:37
13
14USAUSA 199338
Marshall McCann
14
54:39
14
15GUAGUA 192384
Juan Ignacio Maegli Aguero
15
54:44
15
16ITAITA 203102
Enrico Strazzera
16
54:45
16
17GBRGBR 206288
Alex Mills-Barton
17
54:47
17
18USAUSA 187393
Richard Didham
18
54:56
18
19HUNHUN 197711
Balázs Tomai
19
55:00
19
20GBRGBR 206491
Elliot Hanson
20
55:36
20
21CANCAN 196275
Victor Sullivan
21
55:41
21
22MEXMEX 201329
Yanic Gentry
22
55:45
22
23CANCAN 200610
Robert Davis
23
55:53
23
24CANCAN 197160
Alexander Heinzemann
24
56:02
24
25ESAESA 180192
Enrique Jose Arathoon Pacas
25
56:05
25
26ARGARG 200626
Agustin Vidal Incatasciato
26
56:09
26
27USAUSA 180050
Alden Shattuck
27
56:16
27
28CANCAN 199395
Justin Norton
28
56:20
28
29USAUSA 176078
Rick Strilky
29
56:25
29
30USAUSA 197265
Frederick Vranizan
30
56:27
30
31CANCAN 184589
Vaughn Harrison
31
56:34
32
32FINFIN 198227
Mattias Lindfors
32
56:36
33
32CHICHI 161167
Matias Del Solar
32
56:31
33
SCP
34TURTUR 191812
Alp Rona Rodopman
34
56:39
34
35NEDNED 206431
Yuri Hummel
35
56:45
35
36ITAITA 205247
Alessio Spadoni
36
56:49
36
37POLPOL 196898
Kacper Ziemiński
37
56:51
37
38CANCAN 194503
Sandy Beatty
38
56:56
38
39FINFIN 202978
Kaarle Tapper
39
56:59
39
40USAUSA 191997
Luke Muller
40
57:01
40
41USAUSA 191958
Philip Karcher
41
57:08
41
42PERPER 204578
Sinclair Jones
42
57:11
42
43USAUSA 200191
Matthew Long
43
57:52
43
44USAUSA 195943
David Anthes
44
58:07
44
46CANCAN 199191
Gregory Clunies
 46
RET
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Qingdao 2013
Sailing World Cup
Qingdao 2013
Introduction
Regatta Details
Start Date12 October 2013
End Date19 October 2013
ISAF IDCHN201310WOW
VenueQingdao
CountryChina, PR
Entry NameISAF Sailing World Cup Qingdao
Entry Address1616, No.17, Xiang Gang Zhong Road
Tel+ 86 0532 85916115
Fax+ 86 0532 85916115
Emailqdsailingworldcup@163.com
Websitewww.qingdaosailingworldcup.com
Registration Lists n/a
From 13-19 October, Qingdao, China will host the first stop of the 2013-2014 ISAF Sailing World Cup.
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Fleet racing Open 2.4 Metre Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Miami25 Jan 2014 - 01 Feb 2014
Laser (Men) Race #2
Latest result update: 01/02/2014 20:29
MarksFDate: 27 Jan 2014
Start time: 15:20
Race status: Finished
Lead Boat52:47
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1CYPCYP 205124
Pavlos Kontides
1
52:47
1
2USAUSA 203751
Erik Bowers
2
53:06
2
3USAUSA 188150
James Pulsford
3
53:13
3
4USAUSA 188149
Gregory Martinez
4
53:21
4
5CROCRO 204731
Tonci Stipanovic
5
53:26
5
6CROCRO 197294
Filip Jurišić
6
53:31
6
7SWESWE 204437
Emil Cedergårdh
7
53:51
7
8SGPSIN 204638
Scott Sydney
8
54:20
8
9CANCAN 206123
Bryant Wood
9
54:23
9
10ITAITA 204700
Giovanni Coccoluto
10
54:31
10
11CANCAN 188620
Fillah Karim
11
54:35
11
12TTOTRI 184116
Andrew Lewis
12
54:37
12
13CANCAN 206608
Evert McLaughlin
13
54:37
13
14USAUSA 199338
Marshall McCann
14
54:39
14
15GUAGUA 192384
Juan Ignacio Maegli Aguero
15
54:44
15
16ITAITA 203102
Enrico Strazzera
16
54:45
16
17GBRGBR 206288
Alex Mills-Barton
17
54:47
17
18USAUSA 187393
Richard Didham
18
54:56
18
19HUNHUN 197711
Balázs Tomai
19
55:00
19
20GBRGBR 206491
Elliot Hanson
20
55:36
20
21CANCAN 196275
Victor Sullivan
21
55:41
21
22MEXMEX 201329
Yanic Gentry
22
55:45
22
23CANCAN 200610
Robert Davis
23
55:53
23
24CANCAN 197160
Alexander Heinzemann
24
56:02
24
25ESAESA 180192
Enrique Jose Arathoon Pacas
25
56:05
25
26ARGARG 200626
Agustin Vidal Incatasciato
26
56:09
26
27USAUSA 180050
Alden Shattuck
27
56:16
27
28CANCAN 199395
Justin Norton
28
56:20
28
29USAUSA 176078
Rick Strilky
29
56:25
29
30USAUSA 197265
Frederick Vranizan
30
56:27
30
31CANCAN 184589
Vaughn Harrison
31
56:34
32
32FINFIN 198227
Mattias Lindfors
32
56:36
33
32CHICHI 161167
Matias Del Solar
32
56:31
33
SCP
34TURTUR 191812
Alp Rona Rodopman
34
56:39
34
35NEDNED 206431
Yuri Hummel
35
56:45
35
36ITAITA 205247
Alessio Spadoni
36
56:49
36
37POLPOL 196898
Kacper Ziemiński
37
56:51
37
38CANCAN 194503
Sandy Beatty
38
56:56
38
39FINFIN 202978
Kaarle Tapper
39
56:59
39
40USAUSA 191997
Luke Muller
40
57:01
40
41USAUSA 191958
Philip Karcher
41
57:08
41
42PERPER 204578
Sinclair Jones
42
57:11
42
43USAUSA 200191
Matthew Long
43
57:52
43
44USAUSA 195943
David Anthes
44
58:07
44
46CANCAN 199191
Gregory Clunies
 46
RET
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2019 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM