Results | Hyeres 2014
Sailing World Cup
Hyères 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date19 April 2014
End Date26 April 2014
ISAF IDFRA201404ALA
VenueHyeres
CountryFrance
Entry NameChristine Dayon
Entry AddressFederation Francaise de Voile
Tel+ 33 1 40 60 37 03
Fax+ 33 1 40 60 37 37
Emailchristine.dayon@ffvoile.fr
Websitewww.swc.ffvoile.fr/
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Mallorca29 Mar 2014 - 05 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #4
Latest result update: 05/04/2014 14:05
MarksFDate: 01 Apr 2014
Start time: 14:51
Race status: Finished
Lead Boat21:31
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1NZLNZL 222
Gemma Jones
Jason Saunders
1
21:31
1
2SUISUI 041
Matías Bühler
Nathalie Brugger
2
21:45
2
3ESPESP 204
Iker Martinez de Lizarduy
Tara Pacheco van Rijnsoever
3
22:19
3
4NEDNED 213
Renee Groeneveld
Steven Krol
4
22:35
4
5FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
5
23:03
5
6FRAFRA 077
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
23:34
6
7USAUSA 027
Mark Mendelblatt
Carolina Mendelblatt
7
23:41
7
8USAUSA 169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
8
23:44
8
9ITAITA 126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
9
23:45
9
10FRAFRA 085
Audrey Ogereau
Matthieu Vandame
10
23:55
10
11AUTAUT 035
Thomas Zajac
Tanja Frank
11
23:55
11
12ITAITA 166
Francesco Francesco Sabatini
Marcella Mamusa
12
24:20
12
13AUSAUS 133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
13
24:26
13
14ARGARG 149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
14
24:41
14
15BRABRA 231
Samuel Albrecht
Geórgia Da Silva
15
24:48
15
16USAUSA 038
Robert Daniel
Catherine Shanahan
16
24:50
16
17FRAFRA 078
Flora Laugier
Valentin Bellet
17
24:58
17
18ITAITA 209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
18
25:04
18
19PURPUR 026
Enrique Figueroa
Katelyn Flood
19
25:07
19
20AUSAUS 064
Darren Bundock
Nina Curtis
20
25:11
20
21DENDEN 082
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
21
25:13
21
22ESPESP 198
Marc Verdaguer Foz
Marina Lopez
22
25:19
22
23RUSRUS 22
Sergey Dzhienbaev
Daria Ivanova
23
25:25
23
24ITAITA 165
Matteo Ferraglia
Germana Tognella
24
25:52
24
25VENVEN 168
Yamil Saba
Andrea Saba
25
25:56
25
26URUURU 147
Pablo Defazio Abella
Mariana Foglia Costa
26
26:02
26
27NORNOR 196
Nicholas Fadler Martinsen
Martine Steller Mortensen
27
26:12
27
28AUSAUS 217
Evan Walker
Annalise Gilbert
28
26:18
28
29ESPESP 151
Sven Alberto Stadel
Sara Lujan Mora
29
26:26
29
30BELBEL 161
Morgan Good
Charlotte Heijstek
30
26:26
30
31GBRGBR 152
Alicia Clifford
Tom Bruton
31
26:33
31
32ESPESP 188
Elisabet Llargués Masachs
Fabian Escude Lavit
32
26:40
32
33AUSAUS 067
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
33
26:56
33
34RUSRUS 013
Anastasiya Kruchkova
Viatcheslav Sheludyakov
34
26:59
34
35PORPOR 020
AFONSO DOMINGOS
Diana Neves
35
31:19
35
36MONMON 007
Blandine Medecin Rodelato
Jean Rodelato
36
31:19
36
38GBRGBR 182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
 38
DNF
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Mallorca 2014
Sailing World Cup
Mallorca 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date29 March 2014
End Date5 April 2014
ISAF IDESP201403SAS
VenuePalma de Majorca
CountrySpain
Entry NameLisa Camos
Entry AddressTrofeo SAR Princess Sofia - MAPFRE
Tel+ 34 609 90 32 34
Fax+ 34 971 400 568
Emailinfo@trofeoprincesasofia.org
Websitewww.trofeoprincesasofia.org
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Mallorca29 Mar 2014 - 05 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #4
Latest result update: 05/04/2014 14:05
MarksFDate: 01 Apr 2014
Start time: 14:51
Race status: Finished
Lead Boat21:31
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1NZLNZL 222
Gemma Jones
Jason Saunders
1
21:31
1
2SUISUI 041
Matías Bühler
Nathalie Brugger
2
21:45
2
3ESPESP 204
Iker Martinez de Lizarduy
Tara Pacheco van Rijnsoever
3
22:19
3
4NEDNED 213
Renee Groeneveld
Steven Krol
4
22:35
4
5FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
5
23:03
5
6FRAFRA 077
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
23:34
6
7USAUSA 027
Mark Mendelblatt
Carolina Mendelblatt
7
23:41
7
8USAUSA 169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
8
23:44
8
9ITAITA 126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
9
23:45
9
10FRAFRA 085
Audrey Ogereau
Matthieu Vandame
10
23:55
10
11AUTAUT 035
Thomas Zajac
Tanja Frank
11
23:55
11
12ITAITA 166
Francesco Francesco Sabatini
Marcella Mamusa
12
24:20
12
13AUSAUS 133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
13
24:26
13
14ARGARG 149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
14
24:41
14
15BRABRA 231
Samuel Albrecht
Geórgia Da Silva
15
24:48
15
16USAUSA 038
Robert Daniel
Catherine Shanahan
16
24:50
16
17FRAFRA 078
Flora Laugier
Valentin Bellet
17
24:58
17
18ITAITA 209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
18
25:04
18
19PURPUR 026
Enrique Figueroa
Katelyn Flood
19
25:07
19
20AUSAUS 064
Darren Bundock
Nina Curtis
20
25:11
20
21DENDEN 082
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
21
25:13
21
22ESPESP 198
Marc Verdaguer Foz
Marina Lopez
22
25:19
22
23RUSRUS 22
Sergey Dzhienbaev
Daria Ivanova
23
25:25
23
24ITAITA 165
Matteo Ferraglia
Germana Tognella
24
25:52
24
25VENVEN 168
Yamil Saba
Andrea Saba
25
25:56
25
26URUURU 147
Pablo Defazio Abella
Mariana Foglia Costa
26
26:02
26
27NORNOR 196
Nicholas Fadler Martinsen
Martine Steller Mortensen
27
26:12
27
28AUSAUS 217
Evan Walker
Annalise Gilbert
28
26:18
28
29ESPESP 151
Sven Alberto Stadel
Sara Lujan Mora
29
26:26
29
30BELBEL 161
Morgan Good
Charlotte Heijstek
30
26:26
30
31GBRGBR 152
Alicia Clifford
Tom Bruton
31
26:33
31
32ESPESP 188
Elisabet Llargués Masachs
Fabian Escude Lavit
32
26:40
32
33AUSAUS 067
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
33
26:56
33
34RUSRUS 013
Anastasiya Kruchkova
Viatcheslav Sheludyakov
34
26:59
34
35PORPOR 020
AFONSO DOMINGOS
Diana Neves
35
31:19
35
36MONMON 007
Blandine Medecin Rodelato
Jean Rodelato
36
31:19
36
38GBRGBR 182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
 38
DNF
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Miami 2014
Sailing World Cup
Miami 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date25 January 2014
End Date1 February 2014
ISAF IDUSA201401OQA
VenueMiami
CountryUSA
Entry Name
Entry AddressUS Sailing
Tel+ 1 401 683 0800
Fax+ 1 401 683 0840
Emailolympic@ussailing.org
Websitemocr.ussailing.org/
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Mallorca29 Mar 2014 - 05 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #4
Latest result update: 05/04/2014 14:05
MarksFDate: 01 Apr 2014
Start time: 14:51
Race status: Finished
Lead Boat21:31
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1NZLNZL 222
Gemma Jones
Jason Saunders
1
21:31
1
2SUISUI 041
Matías Bühler
Nathalie Brugger
2
21:45
2
3ESPESP 204
Iker Martinez de Lizarduy
Tara Pacheco van Rijnsoever
3
22:19
3
4NEDNED 213
Renee Groeneveld
Steven Krol
4
22:35
4
5FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
5
23:03
5
6FRAFRA 077
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
23:34
6
7USAUSA 027
Mark Mendelblatt
Carolina Mendelblatt
7
23:41
7
8USAUSA 169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
8
23:44
8
9ITAITA 126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
9
23:45
9
10FRAFRA 085
Audrey Ogereau
Matthieu Vandame
10
23:55
10
11AUTAUT 035
Thomas Zajac
Tanja Frank
11
23:55
11
12ITAITA 166
Francesco Francesco Sabatini
Marcella Mamusa
12
24:20
12
13AUSAUS 133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
13
24:26
13
14ARGARG 149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
14
24:41
14
15BRABRA 231
Samuel Albrecht
Geórgia Da Silva
15
24:48
15
16USAUSA 038
Robert Daniel
Catherine Shanahan
16
24:50
16
17FRAFRA 078
Flora Laugier
Valentin Bellet
17
24:58
17
18ITAITA 209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
18
25:04
18
19PURPUR 026
Enrique Figueroa
Katelyn Flood
19
25:07
19
20AUSAUS 064
Darren Bundock
Nina Curtis
20
25:11
20
21DENDEN 082
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
21
25:13
21
22ESPESP 198
Marc Verdaguer Foz
Marina Lopez
22
25:19
22
23RUSRUS 22
Sergey Dzhienbaev
Daria Ivanova
23
25:25
23
24ITAITA 165
Matteo Ferraglia
Germana Tognella
24
25:52
24
25VENVEN 168
Yamil Saba
Andrea Saba
25
25:56
25
26URUURU 147
Pablo Defazio Abella
Mariana Foglia Costa
26
26:02
26
27NORNOR 196
Nicholas Fadler Martinsen
Martine Steller Mortensen
27
26:12
27
28AUSAUS 217
Evan Walker
Annalise Gilbert
28
26:18
28
29ESPESP 151
Sven Alberto Stadel
Sara Lujan Mora
29
26:26
29
30BELBEL 161
Morgan Good
Charlotte Heijstek
30
26:26
30
31GBRGBR 152
Alicia Clifford
Tom Bruton
31
26:33
31
32ESPESP 188
Elisabet Llargués Masachs
Fabian Escude Lavit
32
26:40
32
33AUSAUS 067
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
33
26:56
33
34RUSRUS 013
Anastasiya Kruchkova
Viatcheslav Sheludyakov
34
26:59
34
35PORPOR 020
AFONSO DOMINGOS
Diana Neves
35
31:19
35
36MONMON 007
Blandine Medecin Rodelato
Jean Rodelato
36
31:19
36
38GBRGBR 182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
 38
DNF
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Melbourne 2013
Sailing World Cup
Melbourne 2013
Introduction
Regatta Details
Start Date1 December 2013
End Date8 December 2013
ISAF IDAUS201312LUP
VenueMelbourne
CountryAustralia
Entry NameAlex McKinnon
Entry AddressSandringham Yacht Club
Tel+ 613 9598 7444
Fax+ 613 9598 84109
Emailamckinnon@sailmelbourne.com.au
Websitewww.sailmelbourne.com.au/
Registration Lists n/a
From 1-7 December 2013 ISAF Sailing World Cup Melbourne returns to Sandringham Yacht Club, bringing together the world's top Olympic and Paralympic class competitors. The regatta is the second stop in the 2013-2014 ISAF Sailing World Cup series, the sixth edition of the annual series for sailors who are campaigning for the Rio 2016 Olympic and Paralympic Sailing Competitions.

The major regatta of Yachting Victoria was first held in 1994 and is enjoyed by sailors for the great sailing conditions prevalent on Port Philip Bay and the spirit with which the event is conducted.

Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Mallorca29 Mar 2014 - 05 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #4
Latest result update: 05/04/2014 14:05
MarksFDate: 01 Apr 2014
Start time: 14:51
Race status: Finished
Lead Boat21:31
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1NZLNZL 222
Gemma Jones
Jason Saunders
1
21:31
1
2SUISUI 041
Matías Bühler
Nathalie Brugger
2
21:45
2
3ESPESP 204
Iker Martinez de Lizarduy
Tara Pacheco van Rijnsoever
3
22:19
3
4NEDNED 213
Renee Groeneveld
Steven Krol
4
22:35
4
5FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
5
23:03
5
6FRAFRA 077
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
23:34
6
7USAUSA 027
Mark Mendelblatt
Carolina Mendelblatt
7
23:41
7
8USAUSA 169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
8
23:44
8
9ITAITA 126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
9
23:45
9
10FRAFRA 085
Audrey Ogereau
Matthieu Vandame
10
23:55
10
11AUTAUT 035
Thomas Zajac
Tanja Frank
11
23:55
11
12ITAITA 166
Francesco Francesco Sabatini
Marcella Mamusa
12
24:20
12
13AUSAUS 133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
13
24:26
13
14ARGARG 149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
14
24:41
14
15BRABRA 231
Samuel Albrecht
Geórgia Da Silva
15
24:48
15
16USAUSA 038
Robert Daniel
Catherine Shanahan
16
24:50
16
17FRAFRA 078
Flora Laugier
Valentin Bellet
17
24:58
17
18ITAITA 209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
18
25:04
18
19PURPUR 026
Enrique Figueroa
Katelyn Flood
19
25:07
19
20AUSAUS 064
Darren Bundock
Nina Curtis
20
25:11
20
21DENDEN 082
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
21
25:13
21
22ESPESP 198
Marc Verdaguer Foz
Marina Lopez
22
25:19
22
23RUSRUS 22
Sergey Dzhienbaev
Daria Ivanova
23
25:25
23
24ITAITA 165
Matteo Ferraglia
Germana Tognella
24
25:52
24
25VENVEN 168
Yamil Saba
Andrea Saba
25
25:56
25
26URUURU 147
Pablo Defazio Abella
Mariana Foglia Costa
26
26:02
26
27NORNOR 196
Nicholas Fadler Martinsen
Martine Steller Mortensen
27
26:12
27
28AUSAUS 217
Evan Walker
Annalise Gilbert
28
26:18
28
29ESPESP 151
Sven Alberto Stadel
Sara Lujan Mora
29
26:26
29
30BELBEL 161
Morgan Good
Charlotte Heijstek
30
26:26
30
31GBRGBR 152
Alicia Clifford
Tom Bruton
31
26:33
31
32ESPESP 188
Elisabet Llargués Masachs
Fabian Escude Lavit
32
26:40
32
33AUSAUS 067
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
33
26:56
33
34RUSRUS 013
Anastasiya Kruchkova
Viatcheslav Sheludyakov
34
26:59
34
35PORPOR 020
AFONSO DOMINGOS
Diana Neves
35
31:19
35
36MONMON 007
Blandine Medecin Rodelato
Jean Rodelato
36
31:19
36
38GBRGBR 182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
 38
DNF
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Qingdao 2013
Sailing World Cup
Qingdao 2013
Introduction
Regatta Details
Start Date12 October 2013
End Date19 October 2013
ISAF IDCHN201310WOW
VenueQingdao
CountryChina, PR
Entry NameISAF Sailing World Cup Qingdao
Entry Address1616, No.17, Xiang Gang Zhong Road
Tel+ 86 0532 85916115
Fax+ 86 0532 85916115
Emailqdsailingworldcup@163.com
Websitewww.qingdaosailingworldcup.com
Registration Lists n/a
From 13-19 October, Qingdao, China will host the first stop of the 2013-2014 ISAF Sailing World Cup.
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Mallorca29 Mar 2014 - 05 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #4
Latest result update: 05/04/2014 14:05
MarksFDate: 01 Apr 2014
Start time: 14:51
Race status: Finished
Lead Boat21:31
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1NZLNZL 222
Gemma Jones
Jason Saunders
1
21:31
1
2SUISUI 041
Matías Bühler
Nathalie Brugger
2
21:45
2
3ESPESP 204
Iker Martinez de Lizarduy
Tara Pacheco van Rijnsoever
3
22:19
3
4NEDNED 213
Renee Groeneveld
Steven Krol
4
22:35
4
5FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
5
23:03
5
6FRAFRA 077
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
23:34
6
7USAUSA 027
Mark Mendelblatt
Carolina Mendelblatt
7
23:41
7
8USAUSA 169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
8
23:44
8
9ITAITA 126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
9
23:45
9
10FRAFRA 085
Audrey Ogereau
Matthieu Vandame
10
23:55
10
11AUTAUT 035
Thomas Zajac
Tanja Frank
11
23:55
11
12ITAITA 166
Francesco Francesco Sabatini
Marcella Mamusa
12
24:20
12
13AUSAUS 133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
13
24:26
13
14ARGARG 149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
14
24:41
14
15BRABRA 231
Samuel Albrecht
Geórgia Da Silva
15
24:48
15
16USAUSA 038
Robert Daniel
Catherine Shanahan
16
24:50
16
17FRAFRA 078
Flora Laugier
Valentin Bellet
17
24:58
17
18ITAITA 209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
18
25:04
18
19PURPUR 026
Enrique Figueroa
Katelyn Flood
19
25:07
19
20AUSAUS 064
Darren Bundock
Nina Curtis
20
25:11
20
21DENDEN 082
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
21
25:13
21
22ESPESP 198
Marc Verdaguer Foz
Marina Lopez
22
25:19
22
23RUSRUS 22
Sergey Dzhienbaev
Daria Ivanova
23
25:25
23
24ITAITA 165
Matteo Ferraglia
Germana Tognella
24
25:52
24
25VENVEN 168
Yamil Saba
Andrea Saba
25
25:56
25
26URUURU 147
Pablo Defazio Abella
Mariana Foglia Costa
26
26:02
26
27NORNOR 196
Nicholas Fadler Martinsen
Martine Steller Mortensen
27
26:12
27
28AUSAUS 217
Evan Walker
Annalise Gilbert
28
26:18
28
29ESPESP 151
Sven Alberto Stadel
Sara Lujan Mora
29
26:26
29
30BELBEL 161
Morgan Good
Charlotte Heijstek
30
26:26
30
31GBRGBR 152
Alicia Clifford
Tom Bruton
31
26:33
31
32ESPESP 188
Elisabet Llargués Masachs
Fabian Escude Lavit
32
26:40
32
33AUSAUS 067
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
33
26:56
33
34RUSRUS 013
Anastasiya Kruchkova
Viatcheslav Sheludyakov
34
26:59
34
35PORPOR 020
AFONSO DOMINGOS
Diana Neves
35
31:19
35
36MONMON 007
Blandine Medecin Rodelato
Jean Rodelato
36
31:19
36
38GBRGBR 182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
 38
DNF
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2020 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM