Results | Hyeres 2014
Sailing World Cup
Hyères 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date19 April 2014
End Date26 April 2014
ISAF IDFRA201404ALA
VenueHyeres
CountryFrance
Entry NameChristine Dayon
Entry AddressFederation Francaise de Voile
Tel+ 33 1 40 60 37 03
Fax+ 33 1 40 60 37 37
Emailchristine.dayon@ffvoile.fr
Websitewww.swc.ffvoile.fr/
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Hyeres19 Apr 2014 - 26 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #10
Latest result update: 26/04/2014 13:21
Marks121FDate: 24 Apr 2014
Start time: 13:27
Race status: Finished
Lead Boat12:3821:5230:4834:23
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
121F
1NEDNED214
Mandy Mulder
Coen de Koning
9
13:28
1
21:52
 1
34:23
1
2FRAFRA77
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
13:09
3
22:33
 2
34:44
2
3ARUARU212
Nicole van der Velden
Thijs Visser
2
12:46
2
21:58
 3
34:56
3
4FRAFRA63
Audrey Ogereau
Antoine Rucard
20
14:17
8
23:25
1
30:48
4
35:03
4
5USAUSA31
Sarah Newberry
John Casey
10
13:32
4
22:38
 5
35:06
5
6GBRGBR56
Lucy Macgregor
Andrew Walsh
7
13:16
 2
30:55
6
35:17
6
7CANCAN100
Luke Ramsay
Nikola Girke
8
13:20
7
23:25
3
31:31
7
35:54
7
8SUISUI41
Matías Bühler
Nathalie Brugger
34
15:29
14
24:07
5
31:52
8
36:02
8
9SWESWE12
Tim Shuwalow
Celine van Dooren
4
13:02
 4
31:46
9
36:24
9
10ARGARG149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
19
14:11
12
23:58
6
31:54
10
36:32
10
11ITAITA219
Federica Salvà
Francesco Bianchi
12
13:40
 8
32:13
11
36:50
11
12FRAFRA78
Flora Laugier
Valentin Bellet
23
14:30
13
24:06
7
32:07
12
37:07
12
13AUSAUS67
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
5
13:07
15
24:17
9
32:24
13
37:13
13
14FRAFRA65
MOANA VAIREAUX
Manon Audinet
18
14:04
19
24:43
11
32:37
14
37:40
14
15ARGARG226
Santiago Lange
Cecilia Carranza Saroli
31
15:09
17
24:41
10
32:31
15
37:51
15
16AUSAUS133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
14
13:51
11
23:42
12
32:41
16
38:01
16
17GBRGBR58
Pippa Wilson
John Gimson
15
13:52
 13
32:46
17
38:16
17
18ITAITA200
Vittorio Bissaro
Silvia Sicouri
1
12:38
 14
32:47
18
38:34
18
19FRAFRA199
Ingrid Petitjean
Olivier Backes
27
14:38
16
24:22
15
32:54
19
38:43
19
20AUSAUS64
Darren Bundock
Nina Curtis
37
16:18
20
24:46
17
33:08
20
38:57
20
21FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
3
12:54
6
23:24
20
33:24
21
39:16
21
22AUSAUS158
Euan McNicol
Lucinda Whitty
16
13:55
5
23:09
16
32:59
22
39:17
22
23NEDNED213
Renee Groeneveld
Steven Krol
22
14:28
 18
33:13
23
39:20
23
24GBRGBR182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
11
13:38
24
25:06
 24
39:43
24
25ITAITA126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
24
14:31
21
24:54
 25
39:51
25
26ITAITA209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
21
14:17
22
24:55
22
33:28
26
40:07
26
27GBRGBR60
Ben Saxton
Hannah Diamond
13
13:43
10
23:37
21
33:28
27
40:12
27
28DENDEN17
Allan Norregaard
Line Just Emsvang
38
16:22
18
24:42
19
33:19
28
40:18
28
29GERGER142
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
25
14:35
29
25:59
25
33:56
29
40:20
29
30NZLNZL222
Gemma Jones
Jason Saunders
36
15:50
 26
34:02
30
40:32
30
31ITAITA87
Gabrio Zandona
Giulia Zappacosta
17
13:58
31
26:08
27
34:19
31
40:48
31
32GREGRE210
Sofia Bekatorou
Konstantinos Trigonis
29
14:53
23
24:56
32
35:21
32
41:10
32
33AUSAUS217
Evan Walker
Annalise Gilbert
33
15:17
26
25:17
30
34:55
33
41:12
33
34ARGARG239
Lucas Gonzalez Smith
Moira Gonzalez Smith
35
15:36
28
25:56
31
35:13
34
41:20
34
35AUTAUT35
Thomas Zajac
Tanja Frank
39
16:53
27
25:26
24
33:49
35
41:49
35
36RUSRUS227
Maxim Semenov
Alina Shchetinkina
28
14:46
30
26:03
29
34:36
36
41:51
36
37USAUSA169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
30
15:02
9
23:29
23
33:36
37
42:00
37
38DENDEN82
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
32
15:16
25
25:11
28
34:26
38
42:24
38
39ITAITA32
Vincenzo Sorrentino
Giorgia Catarci
26
14:37
 33
35:32
39
44:05
39
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Mallorca 2014
Sailing World Cup
Mallorca 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date29 March 2014
End Date5 April 2014
ISAF IDESP201403SAS
VenuePalma de Majorca
CountrySpain
Entry NameLisa Camos
Entry AddressTrofeo SAR Princess Sofia - MAPFRE
Tel+ 34 609 90 32 34
Fax+ 34 971 400 568
Emailinfo@trofeoprincesasofia.org
Websitewww.trofeoprincesasofia.org
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Hyeres19 Apr 2014 - 26 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #10
Latest result update: 26/04/2014 13:21
Marks121FDate: 24 Apr 2014
Start time: 13:27
Race status: Finished
Lead Boat12:3821:5230:4834:23
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
121F
1NEDNED214
Mandy Mulder
Coen de Koning
9
13:28
1
21:52
 1
34:23
1
2FRAFRA77
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
13:09
3
22:33
 2
34:44
2
3ARUARU212
Nicole van der Velden
Thijs Visser
2
12:46
2
21:58
 3
34:56
3
4FRAFRA63
Audrey Ogereau
Antoine Rucard
20
14:17
8
23:25
1
30:48
4
35:03
4
5USAUSA31
Sarah Newberry
John Casey
10
13:32
4
22:38
 5
35:06
5
6GBRGBR56
Lucy Macgregor
Andrew Walsh
7
13:16
 2
30:55
6
35:17
6
7CANCAN100
Luke Ramsay
Nikola Girke
8
13:20
7
23:25
3
31:31
7
35:54
7
8SUISUI41
Matías Bühler
Nathalie Brugger
34
15:29
14
24:07
5
31:52
8
36:02
8
9SWESWE12
Tim Shuwalow
Celine van Dooren
4
13:02
 4
31:46
9
36:24
9
10ARGARG149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
19
14:11
12
23:58
6
31:54
10
36:32
10
11ITAITA219
Federica Salvà
Francesco Bianchi
12
13:40
 8
32:13
11
36:50
11
12FRAFRA78
Flora Laugier
Valentin Bellet
23
14:30
13
24:06
7
32:07
12
37:07
12
13AUSAUS67
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
5
13:07
15
24:17
9
32:24
13
37:13
13
14FRAFRA65
MOANA VAIREAUX
Manon Audinet
18
14:04
19
24:43
11
32:37
14
37:40
14
15ARGARG226
Santiago Lange
Cecilia Carranza Saroli
31
15:09
17
24:41
10
32:31
15
37:51
15
16AUSAUS133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
14
13:51
11
23:42
12
32:41
16
38:01
16
17GBRGBR58
Pippa Wilson
John Gimson
15
13:52
 13
32:46
17
38:16
17
18ITAITA200
Vittorio Bissaro
Silvia Sicouri
1
12:38
 14
32:47
18
38:34
18
19FRAFRA199
Ingrid Petitjean
Olivier Backes
27
14:38
16
24:22
15
32:54
19
38:43
19
20AUSAUS64
Darren Bundock
Nina Curtis
37
16:18
20
24:46
17
33:08
20
38:57
20
21FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
3
12:54
6
23:24
20
33:24
21
39:16
21
22AUSAUS158
Euan McNicol
Lucinda Whitty
16
13:55
5
23:09
16
32:59
22
39:17
22
23NEDNED213
Renee Groeneveld
Steven Krol
22
14:28
 18
33:13
23
39:20
23
24GBRGBR182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
11
13:38
24
25:06
 24
39:43
24
25ITAITA126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
24
14:31
21
24:54
 25
39:51
25
26ITAITA209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
21
14:17
22
24:55
22
33:28
26
40:07
26
27GBRGBR60
Ben Saxton
Hannah Diamond
13
13:43
10
23:37
21
33:28
27
40:12
27
28DENDEN17
Allan Norregaard
Line Just Emsvang
38
16:22
18
24:42
19
33:19
28
40:18
28
29GERGER142
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
25
14:35
29
25:59
25
33:56
29
40:20
29
30NZLNZL222
Gemma Jones
Jason Saunders
36
15:50
 26
34:02
30
40:32
30
31ITAITA87
Gabrio Zandona
Giulia Zappacosta
17
13:58
31
26:08
27
34:19
31
40:48
31
32GREGRE210
Sofia Bekatorou
Konstantinos Trigonis
29
14:53
23
24:56
32
35:21
32
41:10
32
33AUSAUS217
Evan Walker
Annalise Gilbert
33
15:17
26
25:17
30
34:55
33
41:12
33
34ARGARG239
Lucas Gonzalez Smith
Moira Gonzalez Smith
35
15:36
28
25:56
31
35:13
34
41:20
34
35AUTAUT35
Thomas Zajac
Tanja Frank
39
16:53
27
25:26
24
33:49
35
41:49
35
36RUSRUS227
Maxim Semenov
Alina Shchetinkina
28
14:46
30
26:03
29
34:36
36
41:51
36
37USAUSA169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
30
15:02
9
23:29
23
33:36
37
42:00
37
38DENDEN82
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
32
15:16
25
25:11
28
34:26
38
42:24
38
39ITAITA32
Vincenzo Sorrentino
Giorgia Catarci
26
14:37
 33
35:32
39
44:05
39
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Miami 2014
Sailing World Cup
Miami 2014
Introduction
Regatta Details
Start Date25 January 2014
End Date1 February 2014
ISAF IDUSA201401OQA
VenueMiami
CountryUSA
Entry Name
Entry AddressUS Sailing
Tel+ 1 401 683 0800
Fax+ 1 401 683 0840
Emailolympic@ussailing.org
Websitemocr.ussailing.org/
Registration Lists n/a
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Hyeres19 Apr 2014 - 26 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #10
Latest result update: 26/04/2014 13:21
Marks121FDate: 24 Apr 2014
Start time: 13:27
Race status: Finished
Lead Boat12:3821:5230:4834:23
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
121F
1NEDNED214
Mandy Mulder
Coen de Koning
9
13:28
1
21:52
 1
34:23
1
2FRAFRA77
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
13:09
3
22:33
 2
34:44
2
3ARUARU212
Nicole van der Velden
Thijs Visser
2
12:46
2
21:58
 3
34:56
3
4FRAFRA63
Audrey Ogereau
Antoine Rucard
20
14:17
8
23:25
1
30:48
4
35:03
4
5USAUSA31
Sarah Newberry
John Casey
10
13:32
4
22:38
 5
35:06
5
6GBRGBR56
Lucy Macgregor
Andrew Walsh
7
13:16
 2
30:55
6
35:17
6
7CANCAN100
Luke Ramsay
Nikola Girke
8
13:20
7
23:25
3
31:31
7
35:54
7
8SUISUI41
Matías Bühler
Nathalie Brugger
34
15:29
14
24:07
5
31:52
8
36:02
8
9SWESWE12
Tim Shuwalow
Celine van Dooren
4
13:02
 4
31:46
9
36:24
9
10ARGARG149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
19
14:11
12
23:58
6
31:54
10
36:32
10
11ITAITA219
Federica Salvà
Francesco Bianchi
12
13:40
 8
32:13
11
36:50
11
12FRAFRA78
Flora Laugier
Valentin Bellet
23
14:30
13
24:06
7
32:07
12
37:07
12
13AUSAUS67
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
5
13:07
15
24:17
9
32:24
13
37:13
13
14FRAFRA65
MOANA VAIREAUX
Manon Audinet
18
14:04
19
24:43
11
32:37
14
37:40
14
15ARGARG226
Santiago Lange
Cecilia Carranza Saroli
31
15:09
17
24:41
10
32:31
15
37:51
15
16AUSAUS133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
14
13:51
11
23:42
12
32:41
16
38:01
16
17GBRGBR58
Pippa Wilson
John Gimson
15
13:52
 13
32:46
17
38:16
17
18ITAITA200
Vittorio Bissaro
Silvia Sicouri
1
12:38
 14
32:47
18
38:34
18
19FRAFRA199
Ingrid Petitjean
Olivier Backes
27
14:38
16
24:22
15
32:54
19
38:43
19
20AUSAUS64
Darren Bundock
Nina Curtis
37
16:18
20
24:46
17
33:08
20
38:57
20
21FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
3
12:54
6
23:24
20
33:24
21
39:16
21
22AUSAUS158
Euan McNicol
Lucinda Whitty
16
13:55
5
23:09
16
32:59
22
39:17
22
23NEDNED213
Renee Groeneveld
Steven Krol
22
14:28
 18
33:13
23
39:20
23
24GBRGBR182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
11
13:38
24
25:06
 24
39:43
24
25ITAITA126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
24
14:31
21
24:54
 25
39:51
25
26ITAITA209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
21
14:17
22
24:55
22
33:28
26
40:07
26
27GBRGBR60
Ben Saxton
Hannah Diamond
13
13:43
10
23:37
21
33:28
27
40:12
27
28DENDEN17
Allan Norregaard
Line Just Emsvang
38
16:22
18
24:42
19
33:19
28
40:18
28
29GERGER142
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
25
14:35
29
25:59
25
33:56
29
40:20
29
30NZLNZL222
Gemma Jones
Jason Saunders
36
15:50
 26
34:02
30
40:32
30
31ITAITA87
Gabrio Zandona
Giulia Zappacosta
17
13:58
31
26:08
27
34:19
31
40:48
31
32GREGRE210
Sofia Bekatorou
Konstantinos Trigonis
29
14:53
23
24:56
32
35:21
32
41:10
32
33AUSAUS217
Evan Walker
Annalise Gilbert
33
15:17
26
25:17
30
34:55
33
41:12
33
34ARGARG239
Lucas Gonzalez Smith
Moira Gonzalez Smith
35
15:36
28
25:56
31
35:13
34
41:20
34
35AUTAUT35
Thomas Zajac
Tanja Frank
39
16:53
27
25:26
24
33:49
35
41:49
35
36RUSRUS227
Maxim Semenov
Alina Shchetinkina
28
14:46
30
26:03
29
34:36
36
41:51
36
37USAUSA169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
30
15:02
9
23:29
23
33:36
37
42:00
37
38DENDEN82
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
32
15:16
25
25:11
28
34:26
38
42:24
38
39ITAITA32
Vincenzo Sorrentino
Giorgia Catarci
26
14:37
 33
35:32
39
44:05
39
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Melbourne 2013
Sailing World Cup
Melbourne 2013
Introduction
Regatta Details
Start Date1 December 2013
End Date8 December 2013
ISAF IDAUS201312LUP
VenueMelbourne
CountryAustralia
Entry NameAlex McKinnon
Entry AddressSandringham Yacht Club
Tel+ 613 9598 7444
Fax+ 613 9598 84109
Emailamckinnon@sailmelbourne.com.au
Websitewww.sailmelbourne.com.au/
Registration Lists n/a
From 1-7 December 2013 ISAF Sailing World Cup Melbourne returns to Sandringham Yacht Club, bringing together the world's top Olympic and Paralympic class competitors. The regatta is the second stop in the 2013-2014 ISAF Sailing World Cup series, the sixth edition of the annual series for sailors who are campaigning for the Rio 2016 Olympic and Paralympic Sailing Competitions.

The major regatta of Yachting Victoria was first held in 1994 and is enjoyed by sailors for the great sailing conditions prevalent on Port Philip Bay and the spirit with which the event is conducted.

Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Hyeres19 Apr 2014 - 26 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #10
Latest result update: 26/04/2014 13:21
Marks121FDate: 24 Apr 2014
Start time: 13:27
Race status: Finished
Lead Boat12:3821:5230:4834:23
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
121F
1NEDNED214
Mandy Mulder
Coen de Koning
9
13:28
1
21:52
 1
34:23
1
2FRAFRA77
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
13:09
3
22:33
 2
34:44
2
3ARUARU212
Nicole van der Velden
Thijs Visser
2
12:46
2
21:58
 3
34:56
3
4FRAFRA63
Audrey Ogereau
Antoine Rucard
20
14:17
8
23:25
1
30:48
4
35:03
4
5USAUSA31
Sarah Newberry
John Casey
10
13:32
4
22:38
 5
35:06
5
6GBRGBR56
Lucy Macgregor
Andrew Walsh
7
13:16
 2
30:55
6
35:17
6
7CANCAN100
Luke Ramsay
Nikola Girke
8
13:20
7
23:25
3
31:31
7
35:54
7
8SUISUI41
Matías Bühler
Nathalie Brugger
34
15:29
14
24:07
5
31:52
8
36:02
8
9SWESWE12
Tim Shuwalow
Celine van Dooren
4
13:02
 4
31:46
9
36:24
9
10ARGARG149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
19
14:11
12
23:58
6
31:54
10
36:32
10
11ITAITA219
Federica Salvà
Francesco Bianchi
12
13:40
 8
32:13
11
36:50
11
12FRAFRA78
Flora Laugier
Valentin Bellet
23
14:30
13
24:06
7
32:07
12
37:07
12
13AUSAUS67
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
5
13:07
15
24:17
9
32:24
13
37:13
13
14FRAFRA65
MOANA VAIREAUX
Manon Audinet
18
14:04
19
24:43
11
32:37
14
37:40
14
15ARGARG226
Santiago Lange
Cecilia Carranza Saroli
31
15:09
17
24:41
10
32:31
15
37:51
15
16AUSAUS133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
14
13:51
11
23:42
12
32:41
16
38:01
16
17GBRGBR58
Pippa Wilson
John Gimson
15
13:52
 13
32:46
17
38:16
17
18ITAITA200
Vittorio Bissaro
Silvia Sicouri
1
12:38
 14
32:47
18
38:34
18
19FRAFRA199
Ingrid Petitjean
Olivier Backes
27
14:38
16
24:22
15
32:54
19
38:43
19
20AUSAUS64
Darren Bundock
Nina Curtis
37
16:18
20
24:46
17
33:08
20
38:57
20
21FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
3
12:54
6
23:24
20
33:24
21
39:16
21
22AUSAUS158
Euan McNicol
Lucinda Whitty
16
13:55
5
23:09
16
32:59
22
39:17
22
23NEDNED213
Renee Groeneveld
Steven Krol
22
14:28
 18
33:13
23
39:20
23
24GBRGBR182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
11
13:38
24
25:06
 24
39:43
24
25ITAITA126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
24
14:31
21
24:54
 25
39:51
25
26ITAITA209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
21
14:17
22
24:55
22
33:28
26
40:07
26
27GBRGBR60
Ben Saxton
Hannah Diamond
13
13:43
10
23:37
21
33:28
27
40:12
27
28DENDEN17
Allan Norregaard
Line Just Emsvang
38
16:22
18
24:42
19
33:19
28
40:18
28
29GERGER142
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
25
14:35
29
25:59
25
33:56
29
40:20
29
30NZLNZL222
Gemma Jones
Jason Saunders
36
15:50
 26
34:02
30
40:32
30
31ITAITA87
Gabrio Zandona
Giulia Zappacosta
17
13:58
31
26:08
27
34:19
31
40:48
31
32GREGRE210
Sofia Bekatorou
Konstantinos Trigonis
29
14:53
23
24:56
32
35:21
32
41:10
32
33AUSAUS217
Evan Walker
Annalise Gilbert
33
15:17
26
25:17
30
34:55
33
41:12
33
34ARGARG239
Lucas Gonzalez Smith
Moira Gonzalez Smith
35
15:36
28
25:56
31
35:13
34
41:20
34
35AUTAUT35
Thomas Zajac
Tanja Frank
39
16:53
27
25:26
24
33:49
35
41:49
35
36RUSRUS227
Maxim Semenov
Alina Shchetinkina
28
14:46
30
26:03
29
34:36
36
41:51
36
37USAUSA169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
30
15:02
9
23:29
23
33:36
37
42:00
37
38DENDEN82
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
32
15:16
25
25:11
28
34:26
38
42:24
38
39ITAITA32
Vincenzo Sorrentino
Giorgia Catarci
26
14:37
 33
35:32
39
44:05
39
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
Results | Qingdao 2013
Sailing World Cup
Qingdao 2013
Introduction
Regatta Details
Start Date12 October 2013
End Date19 October 2013
ISAF IDCHN201310WOW
VenueQingdao
CountryChina, PR
Entry NameISAF Sailing World Cup Qingdao
Entry Address1616, No.17, Xiang Gang Zhong Road
Tel+ 86 0532 85916115
Fax+ 86 0532 85916115
Emailqdsailingworldcup@163.com
Websitewww.qingdaosailingworldcup.com
Registration Lists n/a
From 13-19 October, Qingdao, China will host the first stop of the 2013-2014 ISAF Sailing World Cup.
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Hyeres19 Apr 2014 - 26 Apr 2014
Nacra 17 (Mixed) Race #10
Latest result update: 26/04/2014 13:21
Marks121FDate: 24 Apr 2014
Start time: 13:27
Race status: Finished
Lead Boat12:3821:5230:4834:23
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
121F
1NEDNED214
Mandy Mulder
Coen de Koning
9
13:28
1
21:52
 1
34:23
1
2FRAFRA77
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
6
13:09
3
22:33
 2
34:44
2
3ARUARU212
Nicole van der Velden
Thijs Visser
2
12:46
2
21:58
 3
34:56
3
4FRAFRA63
Audrey Ogereau
Antoine Rucard
20
14:17
8
23:25
1
30:48
4
35:03
4
5USAUSA31
Sarah Newberry
John Casey
10
13:32
4
22:38
 5
35:06
5
6GBRGBR56
Lucy Macgregor
Andrew Walsh
7
13:16
 2
30:55
6
35:17
6
7CANCAN100
Luke Ramsay
Nikola Girke
8
13:20
7
23:25
3
31:31
7
35:54
7
8SUISUI41
Matías Bühler
Nathalie Brugger
34
15:29
14
24:07
5
31:52
8
36:02
8
9SWESWE12
Tim Shuwalow
Celine van Dooren
4
13:02
 4
31:46
9
36:24
9
10ARGARG149
Esteban Blando
Eugenia Bosco
19
14:11
12
23:58
6
31:54
10
36:32
10
11ITAITA219
Federica Salvà
Francesco Bianchi
12
13:40
 8
32:13
11
36:50
11
12FRAFRA78
Flora Laugier
Valentin Bellet
23
14:30
13
24:06
7
32:07
12
37:07
12
13AUSAUS67
Pip Pietromonaco
James Wierzbowski
5
13:07
15
24:17
9
32:24
13
37:13
13
14FRAFRA65
MOANA VAIREAUX
Manon Audinet
18
14:04
19
24:43
11
32:37
14
37:40
14
15ARGARG226
Santiago Lange
Cecilia Carranza Saroli
31
15:09
17
24:41
10
32:31
15
37:51
15
16AUSAUS133
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
14
13:51
11
23:42
12
32:41
16
38:01
16
17GBRGBR58
Pippa Wilson
John Gimson
15
13:52
 13
32:46
17
38:16
17
18ITAITA200
Vittorio Bissaro
Silvia Sicouri
1
12:38
 14
32:47
18
38:34
18
19FRAFRA199
Ingrid Petitjean
Olivier Backes
27
14:38
16
24:22
15
32:54
19
38:43
19
20AUSAUS64
Darren Bundock
Nina Curtis
37
16:18
20
24:46
17
33:08
20
38:57
20
21FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
3
12:54
6
23:24
20
33:24
21
39:16
21
22AUSAUS158
Euan McNicol
Lucinda Whitty
16
13:55
5
23:09
16
32:59
22
39:17
22
23NEDNED213
Renee Groeneveld
Steven Krol
22
14:28
 18
33:13
23
39:20
23
24GBRGBR182
Tom Phipps
Zennor Pascoe
11
13:38
24
25:06
 24
39:43
24
25ITAITA126
Francesco Porro
Caterina Marianna Banti
24
14:31
21
24:54
 25
39:51
25
26ITAITA209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
21
14:17
22
24:55
22
33:28
26
40:07
26
27GBRGBR60
Ben Saxton
Hannah Diamond
13
13:43
10
23:37
21
33:28
27
40:12
27
28DENDEN17
Allan Norregaard
Line Just Emsvang
38
16:22
18
24:42
19
33:19
28
40:18
28
29GERGER142
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
25
14:35
29
25:59
25
33:56
29
40:20
29
30NZLNZL222
Gemma Jones
Jason Saunders
36
15:50
 26
34:02
30
40:32
30
31ITAITA87
Gabrio Zandona
Giulia Zappacosta
17
13:58
31
26:08
27
34:19
31
40:48
31
32GREGRE210
Sofia Bekatorou
Konstantinos Trigonis
29
14:53
23
24:56
32
35:21
32
41:10
32
33AUSAUS217
Evan Walker
Annalise Gilbert
33
15:17
26
25:17
30
34:55
33
41:12
33
34ARGARG239
Lucas Gonzalez Smith
Moira Gonzalez Smith
35
15:36
28
25:56
31
35:13
34
41:20
34
35AUTAUT35
Thomas Zajac
Tanja Frank
39
16:53
27
25:26
24
33:49
35
41:49
35
36RUSRUS227
Maxim Semenov
Alina Shchetinkina
28
14:46
30
26:03
29
34:36
36
41:51
36
37USAUSA169
Sarah Streater
Matthew Whitehead
30
15:02
9
23:29
23
33:36
37
42:00
37
38DENDEN82
Lin Ea Cenholt
Anders Thomsen
32
15:16
25
25:11
28
34:26
38
42:24
38
39ITAITA32
Vincenzo Sorrentino
Giorgia Catarci
26
14:37
 33
35:32
39
44:05
39
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2020 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM