Sailing World Cup | Miami
Introduction
Regatta Details
Start Date23 January 2016
End Date30 January 2016
ISAF IDUSA201601NEH
VenueMiami
CountryUSA
Entry Name
Entry AddressUS Sailing
Tel+ 1 401 683 0800
Fax+ 1 401 683 0840
Emailolympic@ussailing.org
Websitehttp://miami.ussailing.org/
Registration Lists Click here to view
From 25 - 30 January 2016 Sailing World Cup Miami returns to the waters of Biscayne Bay, bringing together the world's top Olympic and Paralympic class competitors.

The regatta is a mainstay on the winter circuit for sailors who are campaigning for the Rio 2016 Olympic and Paralympic Sailing Competitions. More than 780 athletes will feature across the ten Olympic and two Paralympic events from Monday 25 to Saturday 30 January and as an Olympic qualifier for North and South America the stakes are high at the regatta.

As well as World Cup Miami honours, the gold medallists in each event will qualify for the Sailing World Cup Final in Abu Dhabi, UAE.

Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
Sailing World Cup Miami23 Jan 2016 - 30 Jan 2016
Nacra 17 (Mixed) Race #10
Latest result update: 30/01/2016 16:44
MarksFDate: 28 Jan 2016
Start time: 15:20
Race status: Finished
Lead Boat28:25
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
F
1FRAFRA-1
Billy Besson
Marie Riou
1
28:25
1
2SUISUI 220
Matías Bühler
Nathalie Brugger
2
28:34
2
3ESPESP 246
Iker Martinez de Lizarduy
Julia Rita Roman
3
29:19
3
4AUTAUT 277
Thomas Zajac
Tanja Frank
4
29:41
4
5FRAFRA 225
MOANA VAIREAUX
Manon Audinet
5
30:16
5
6ARGARG 226
Santiago Lange
Cecilia Carranza Saroli
6
30:19
6
7NZLNZL 260
Gemma Jones
Jason Saunders
7
30:38
7
8PURPUR 26
Enrique Figueroa
Franchesca Valdes Ortega
8
30:39
8
9GBRGBR 042
Lucy Macgregor
David Evans
9
30:46
9
10ESPESP 28
Fernando Echávarri Erasun
Tara Pacheco van Rijnsoever
10
30:49
10
11AUSAUS-2
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
11
30:53
11
12GBRGBR 301
John Gimson
Hannah Diamond
12
31:07
12
13GERGER 258
Jan Hauke Erichsen
Lea Spitzmann
13
31:16
13
14CANCAN 271
Luke Ramsay
Nikola Girke
14
31:21
14
15NEDNED-3
Mandy Mulder
Coen de Koning
15
31:22
15
16GBRGBR 060
Ben Saxton
Nicola Groves
16
31:27
16
17AUSAUS 158
Euan McNicol
Lucinda Whitty
17
31:31
17
18ARUARU 212
Nicole van der Velden
Thijs Visser
18
31:33
18
19USAUSA-234
Michael Easton
Katie Pettibone
19
31:34
19
20ITAITA 307
Vittorio Bissaro
Silvia Sicouri
20
31:46
20
21USAUSA 305
Sarah Newberry
Matthew Whitehead
21
31:51
21
22USAUSA 27
Mark Mendelblatt
Carolina Mendelblatt
22
31:53
22
23URUURU 147
Pablo Defazio Abella
Mariana Foglia Costa
23
32:04
23
24GBRGBR 303
Tom Phipps
Nicola Boniface
24
32:05
24
25ARGARG 292
Nahuel MARTINEZ
Eugenia Bosco
25
32:06
25
26GBRGBR 215
Rupert White
Kirstie Urwin
26
32:09
26
27GERGER 211
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
27
32:11
27
28SWESWE 153
Ida Svensson
Rasmus Rosengren
28
32:20
28
29BRABRA 230
João Siemsen
Gabriela Nicolino de Sá
29
32:26
29
30BULBUL 47
Yoana Petrova
Nikolay Tashev
30
32:35
30
31SGPSIN 16
Justin Liu
Denise Lim
31
32:38
31
32VENVEN 168
Yamil Saba
Andrea Saba
32
32:40
32
33NZLNZL 261
Olivia Mackay
Micah Wilkinson
33
32:42
33
34BRABRA 110
Samuel Albrecht
Isabel Swan
34
32:44
34
35RUSRUS 247
Sergey Dzhienbaev
Daria Ivanova
35
32:45
35
36USAUSA 123
Stephanie Hudson
Dalton Tebo
36
32:53
36
37GUAGUA 139
Jason Hess
Irene Abascal
37
32:55
37
38GREGRE 210
Sofia Bekatorou
Konstantinos Trigonis
38
32:56
38
39CANCAN 135
Maxime Loiselle
Justine Antaya
39
33:07
39
40DENDEN 281
Allan Norregaard
Anette Viborg
40
33:13
40
41USAUSA 33
Sandra Tartaglino
Charles MacBain
41
33:18
41
42DENDEN 282
Lin Ea Cenholt
Christian Peter Lübeck
42
33:27
42
43GERGER 265
Stefan Rumpf
Anna Bettina Goos
43
34:36
43
48USAUSA 286
Bora Gulari
Louisa Chafee
 48
OCS
48USAUSA 172
Sarah Streater
Jensen McTighe
 48
DNC
48USAUSA 25
David Hein
Arielle Darrow
 48
DNC
48MONMON 7
Jean Rodelato
Blandine Medecin Rodelato
 48
DNC
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2020 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM