ISAF Sailing World Cup | Miami 2015
Introduction
Regatta Details
Start Date24 January 2015
End Date31 January 2015
ISAF IDUSA201501ZUK
VenueMiami
CountryUSA
Entry Name
Entry AddressUS Sailing
Tel+ 1 401 683 0800
Fax+ 1 401 683 0840
Emailolympic@ussailing.org
Websitehttp://miami.ussailing.org/
Registration Lists n/a
From 26-31 January 2015 ISAF Sailing World Cup Miami returns to the waters of Biscayne Bay, bringing together the world's top Olympic and Paralympic class competitors.

The regatta is a mainstay on the winter circuit for sailors who are campaigning for the Rio 2016 Olympic and Paralympic Sailing Competitions. In 2015, the ISAF Sailing World Cup Miami is the second of five regattas included in the 2015 ISAF Sailing World Cup, the seventh edition of the annual series for Olympic sailing.

As well as World Cup Miami honours, the gold medallists in each event will qualify for the ISAF Sailing World Cup Final scheduled for 29 October to 1 November 2015 in Abu Dhabi, UAE.

Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Disabled Men 2.4 Metre 1Overall Results
Fleet racing Open 2.4 Metre Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men SKUD 18 1Overall Results
Race Results
Fleet racing Disabled Men Sonar 1Overall Results
Race Results
ISAF Sailing World Cup Miami24 Jan 2015 - 31 Jan 2015
Nacra 17 (Mixed) Race #8
Latest result update: 31/01/2015 19:48
Marks141FDate: 28 Jan 2015
Start time: 14:05
Race status: Finished
Lead Boat08:5015:0524:3029:11
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
141F
1NEDNED 243
Renee Groeneveld
Steven Krol
5
09:08
2
15:14
 1
29:11
1
2GERGER 211
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
2
08:55
1
15:05
 2
29:29
2
3NEDNED 244
Mandy Mulder
Coen de Koning
1
08:50
3
15:24
1
24:30
3
29:50
3
4FRAFRA 077
Franck Cammas
Sophie de Turckheim
4
09:06
4
15:27
2
24:34
4
29:58
4
5GREGRE 210
Sofia Bekatorou
Konstantinos Trigonis
3
09:01
6
15:37
3
24:53
5
30:21
5
6USAUSA 23
Sarah Newberry
Matthew Whitehead
10
09:45
8
15:42
4
24:59
6
30:30
6
7PURPUR 26
Enrique Figueroa
Franchesca Valdes Ortega
8
09:40
9
15:55
5
25:07
7
30:50
7
8ITAITA 219
Federica Salvà
Francesco Bianchi
6
09:30
7
15:38
7
25:21
8
31:30
8
9USAUSA 234
Michael Easton
Katie Pettibone
7
09:33
5
15:33
6
25:17
9
31:35
9
10GBRGBR 182
Tom Phipps
Mary Rook
18
10:08
11
16:23
8
25:39
10
31:48
10
11ARUARU 212
Nicole van der Velden
Thijs Visser
16
10:03
12
16:38
9
25:50
11
32:00
11
12ITAITA 262
Vittorio Bissaro
Silvia Sicouri
23
10:32
18
16:58
10
25:56
12
32:27
12
13ESPESP 108
Iker Martinez de Lizarduy
Marina Lopez
25
10:35
24
17:29
12
26:13
13
32:58
13
14NZLNZL 222
Gemma Jones
Jason Saunders
13
09:55
13
16:39
11
26:10
14
33:06
14
15BRABRA 231
Samuel Albrecht
Geórgia Da Silva
12
09:54
19
17:05
15
26:28
15
33:22
15
16AUTAUT 205
Thomas Zajac
Tanja Frank
17
10:03
15
16:47
17
26:55
16
33:26
16
17AUSAUS 158
Euan McNicol
Lucinda Whitty
28
10:47
20
17:06
14
26:19
17
33:29
17
18GBRGBR 60
Ben Saxton
Nicola Groves
   18
33:29
18
19GBRGBR 120
Rupert White
Nicola Boniface
   19
33:30
19
20GBRGBR 76
John Gimson
Hannah Diamond
27
10:45
27
17:37
19
27:10
20
33:31
20
21USAUSA 104
Stephanie Roble
Tripp Burd
32
11:01
25
17:31
22
27:32
21
33:36
21
22FRAFRA 065
MOANA VAIREAUX
Manon Audinet
   22
33:53
22
23ITAITA 209
Lorenzo Bressani
Giovanna Micol
29
10:52
22
17:19
21
27:19
23
34:12
23
24FRAFRA 1
Billy Besson
Marie Riou
15
10:00
14
16:47
18
27:00
24
34:13
24
25GBRGBR 042
Lucy Macgregor
Andrew Walsh
9
09:45
16
16:50
16
26:48
25
34:13
25
26URUURU 147
Pablo Defazio Abella
Mariana Foglia Costa
30
10:55
33
17:45
20
27:15
26
34:15
26
27GERGER 258
Jan Hauke Erichsen
Lea Spitzmann
24
10:34
30
17:40
24
27:47
27
34:16
27
28ESPESP 28
Fernando Echávarri Erasun
Tara Pacheco van Rijnsoever
14
09:57
10
16:19
13
26:19
28
34:17
28
29USAUSA 123
Bora Gulari
Stephanie Hudson
11
09:46
23
17:28
23
27:38
29
34:19
29
30USAUSA 27
Mark Mendelblatt
Carolina Mendelblatt
   30
34:19
30
31ESPESP 204
Toni Rivas
Elisabet Llargués Masachs
20
10:13
17
16:53
25
28:05
31
34:23
31
32SWESWE 153
Ida Svensson
Rasmus Rosengren
19
10:10
21
17:15
27
28:29
32
34:33
32
33USAUSA 189
Katelyn Flood
Keenan Madewell
34
11:11
31
17:41
26
28:09
33
34:42
33
34CANCAN 135
Maxime Loiselle
Lise Duchesne
   34
34:44
34
35BULBUL 47
Yoana Petrova
Nikolay Tashev
31
10:56
26
17:33
28
28:44
35
35:09
35
36FRAFRA 85
Flora Laugier
Valentin Bellet
37
11:21
35
17:47
32
29:31
36
35:12
36
37CANCAN 100
Luke Ramsay
Nikola Girke
33
11:06
32
17:42
 37
35:31
37
38BRABRA 12
Andre MIRSKY
KYRA MIRSKY
22
10:26
34
17:45
29
29:09
38
35:34
38
39USAUSA 25
David Hein
Jessica Claflin
21
10:18
28
17:39
30
29:11
39
35:41
39
40USAUSA 33
Sandra Tartaglino
Olivier Pilon
35
11:12
36
17:53
31
29:28
40
35:45
40
41USAUSA 252
John Casey
Kristen Lane
38
11:28
29
17:39
33
29:37
41
36:00
41
42BELBEL 161
Morgan Good
Dominique Ampe
26
10:41
37
18:03
34
30:38
42
36:35
42
43USAUSA 170
Evan Aras
Nancy Hagood
36
11:18
38
18:10
35
30:38
43
37:59
43
50USAUSA 232
Jeremy Wilmot
Louisa Chafee
    50
DNC
50SUISUI 220
Matías Bühler
Nathalie Brugger
    50
DNC
50USAUSA 237
Cate Gundlach
Garrett Brown
    50
DNC
50USAUSA 130
Robbie Daniel Daniel
Brianna Chu
    50
DNC
50RUSRUS 247
Sergey Dzhienbaev
Daria Ivanova
    50
DNC
50CANCAN 180
Morgan Cuthbertson
Mitchell MacDonald
    50
DNC
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2020 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM