World Cup Series | Miami
Introduction
Regatta Details
Start Date27 January 2019
End Date2 February 2019
ISAF IDUSA201801IKI
VenueMiami
CountryUSA
Entry NameRegistration
Entry AddressWorld Sailing
Tel+ 44 2039 404 888
Fax
Emailregistration@sailing.org
Websitehttp://miami.ussailing.org/
Registration Lists Click here to view
Latest News
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Hempel World Cup Series - Round 2, Miami 27 Jan 2019 - 02 Feb 2019
470 (Men) Race #9
Latest result update: 03/02/2019 18:49
Marks(n/a)Date: 02 Feb 2019
Start time: 16:25
Race status: Finished
Lead Boat(n/a)
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
(n/a)
1HUNHUN 1
Balázs Gyapjas
Zsombor Gyapjas
1
2SWESWE 349
Anton Dahlberg
Fredrik Bergström
2
3GREGRE 1
Panagiotis Mantis
Pavlos Kagialis
3
4ESPESP 44
Jordi Xammar Hernandez
Nicolás Rodríguez García-Paz
4
5USAUSA 1
Stuart Mcnay
David Hughes
5
6FRAFRA 27
Kevin Peponnet
Jeremie Mion
6
7ITAITA 757
Giacomo Ferrari
Giulio Calabrò
7
8SUISUI 46
Kilian Wagen
Gregoire Siegwart
8
9JPNJPN 15
Daichi Takayama
Kimihiko Imamura
9
10GREGRE 10
Vasilis Papoutsoglou
Ioannis Orfanos
10
11RUSRUS 5
Pavel Sozykin
Denis Gribanov
11
12USAUSA 1828
Lachlain McGranahan
Declan McGranahan
12
13TURTUR 890
Deniz Cinar
Ates Cinar
13
14ITAITA 10
Matteo Capurro
Matteo Puppo
14
15JPNJPN 20
Keiju Okada
Jumpei Hokazono
15
16GBRGBR 4
Luke Patience
Chris Grube
16
17AUTAUT 17
Nikolaus Kampelmühler
Thomas Czajka
17
18ISRISR 15
Nitai Hasson
Tal Harari
18
19CHNCHN 67
Zangjun Xu
Chao Wang
19
20SWESWE 350
Carl-Fredrik Fock
Marcus Dackhammar
20
21GERGER 13
Malte Winkel
Matti Cipra
21
22GERGER 11
Simon Diesch
Philipp Autenrieth
22
23USAUSA 7
Lucas Calabrese
Jack Parkin
23
24ARGARG 87
Fernando GWOZDZ
Tomas DIETRICH
24
25GBRGBR 11
Paul Brotherton
Ryan Orr
25
26GBRGBR 55
Martin Wrigley
James Taylor
26
27AUTAUT 1
David Bargehr
Lukas Mähr
27
28CHNCHN 673
Jianyong XU
Yang Wang
28
29AUTAUT 3
Yannis Saje
Lukas Haberl
29
30JPNJPN 83
Naoki Ichino
Takashi Hasegawa
30
31ISRISR 10
Maor Abu
Yoav Rooz
31
32JPNJPN 7
Tetsuya Isozaki
Akira Takayanagi
32
33CANCAN 416
Joshua Yale
Michael Montagnese
33
34JPNJPN 11
Kazuto Doi
Naoya Kimura
34
35USAUSA 1834
Max Anker
Trevor Bornarth
35
36GERGER 66
Leopold Brandl
Maximilian Brandl
36
37USAUSA 1816
Eduardo Mintzias
Ian Robinson
37
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2019 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM