World Cup Series | Enoshima
Introduction
Regatta Details
Start Date9 September 2018
End Date16 September 2018
ISAF IDJPN201809ZAP
VenueEnoshima
CountryJapan
Entry NameWorld Sailing
Entry AddressLondon
Tel+44 (0)2039 404 888
Fax
Emailregistrations@sailing.org
Websitehttp://wcs-enoshima.org/
Registration Lists Click here to view
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
2019 World Cup Series - Round 1, Enoshima09 Sep 2018 - 16 Sep 2018
RS:X (Men) Race #6
Latest result update: 15/09/2018 10:40
Marks(n/a)Date: 12 Sep 2018
Start time: 14:53
Race status: Finished
Lead Boat(n/a)
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
(n/a)
1POLPOL 28
Radoslaw Furmanski
1
2NEDNED 8
Dorian Van Rijsselberghe
2
3CHNCHN 25
TAO LI
3
4SUISUI 36
Mateo Sanz Lanz
4
5GBRGBR 926
Kieran Holmes Martin
5
6ISRISR 253
Yoav Cohen
6
7ITAITA 88
Mattia Camboni
7
8CHNCHN 10
Mengfan Gao
8
9ESPESP 29
Sergi Escandell Marí
9
10FRAFRA 1
Louis Giard
10
11NEDNED 9
Kiran Badloe
11
12ISRISR 8
Ofek Elimeleh
12
13CHNCHN 1
Kun Bi
13
14HKGHKG 10
Rafeek Kikabhoy
14
15POLPOL 3
Maciej Kluszczyński
15
16NORNOR 7
Sebastian Wang-Hansen
16
17JPNJPN 11
Makoto Tomizawa
17
18GBRGBR 2
Tom Squires
18
19KORKOR 141
Wonwoo Cho
19
20ESPESP 260
Angel Granda-Roque
20
21CHNCHN 12
Bing Ye
21
22ISRISR 24
Yoav Omer
22
23CYPCYP 1
Andreas Cariolou
23
24ESPESP 4
Tomas Vieito
24
25ISRISR 60
Tom Reuveny
25
26THATHA 27
Phattharadanai Chinain
26
27HKGHKG 21
Ching Yin Cheng
27
28GREGRE 8
Byron Kokkalanis
28
29GBRGBR 360
Andy Brown
29
30HKGHKG 16
Cheng Chun Leung
30
31ISRISR 11
Shahar Zubari
31
32JPNJPN 5
Kensei Ikeda
32
33THATHA 6
Natthaphong Phonoppharat
33
34ESPESP 3
Joan Cardona Bocarando
34
35HKGHKG 36
Ho Yin Cheng
35
36KORKOR 1
Tae Hoon Lee
36
37JPNJPN 54
Daiya Kuramochi
37
38JPNJPN 111
Jun Ogawa
38
41FRAFRA 77
Pierre Le Coq
41
UFD
41ESPESP 7
Ivan Pastor Lafuente
41
UFD
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2020 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM