World Cup Series | Enoshima
Introduction
Regatta Details
Start Date9 September 2018
End Date16 September 2018
ISAF IDJPN201809ZAP
VenueEnoshima
CountryJapan
Entry NameWorld Sailing
Entry AddressLondon
Tel+44 (0)2039 404 888
Fax
Emailregistrations@sailing.org
Websitehttp://wcs-enoshima.org/
Registration Lists Click here to view
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men 49er 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 49erFX 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Mixed Nacra 17 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
2019 World Cup Series - Round 1, Enoshima09 Sep 2018 - 16 Sep 2018
Laser Radial (Women) Race #3
Latest result update: 16/09/2018 08:23
Marks(n/a)Date: 12 Sep 2018
Start time: 13:44
Race status: Finished
Lead Boat(n/a)
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
(n/a)
1CANCAN 206104
Sarah Douglas
1
2GBRGBR 206251
Alison Young
2
3GBRGBR 213612
Hannah Snellgrove
3
4NEDNED 210407
Marit Bouwmeester
4
5NEDNED 212980
Daphne van der Vaart
5
6NEDNED 214315
Maxime Jonker
6
7LTULTU 210496
Viktorija Andrulyte
7
8GERGER 212749
Svenja Weger
8
9DENDEN 207195
Anna Munch
9
10SWESWE 213746
Josefin Olsson
10
11FINFIN 212072
Tuula Tenkanen
11
12AUSAUS 208546
Mara Stransky
12
13ITAITA 211544
Silvia Zennaro
13
14BELBEL 211552
Emma Plasschaert
14
15USAUSA 184454
Erika Reineke
15
16POLPOL 213850
Magdalena Kwasna
16
17USAUSA 197111
Paige Railey
17
18FRAFRA 196544
Mathilde de Kerangat
18
19NORNOR 213841
Line Flem Høst
19
20TURTUR 211912
Nazli Cagla Donertas
20
21NZLNZL 209279
Olivia Christie
21
22JPNJPN 199066
Manami Doi
22
23DENDEN 207194
Anne-Marie Rindom
23
24GREGRE 212289
Vasileia Karachaliou
24
25POLPOL 211108
Agata Barwinska
25
26BLRBLR 209555
Tatiana Drozdovskaya
26
27GBRGBR 212783
Georgina Povall
27
28SUISUI 211842
Maud Jayet
28
29ARGARG 212419
Lucía Falasca
29
30GERGER 211261
Julia Buesselberg
30
31USAUSA 215348
Haddon Hughes
31
32HUNHUN 211551
Mária Érdi
32
33CHNCHN 201213
Dongshuang Zhang
33
34JPNJPN 202611
Yumiko Tombe
34
35AUSAUS 204568
Zoe Thomson
35
36AUSAUS 211550
Elyse Ainsworth
36
37URUURU 204452
Dolores Moreira Fraschini
37
38SUISUI 213711
Andrea Nordquist
38
39GERGER 210135
Pauline Liebig
39
40AUSAUS 208336
Jacinta Ainsworth
40
41IRLIRL 210406
Aisling Keller
41
42HKGHKG 211717
Nancy Highfield
42
43BELBEL 211553
Maité Carlier
43
44AUSAUS 210792
Casey Imeneo
44
45IRLIRL 211171
Aoife Hopkins
45
46THATHA 203823
Kamolwan Chanyim
46
47CHNCHN 212238
Rubei Yuan
47
48FINFIN 203033
Monika Mikkola
48
49JPNJPN 214976
Momoko Tada
49
50ESPESP 211085
Cristina Pujol Bajo
50
51ITAITA 212778
Francesca Frazza
51
52HKGHKG 201678
Molly Highfield
52
54CHNCHN 211589
Zitong Shang
54
UFD
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2020 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM