Hempel World Cup Series | Miami
Introduction
Regatta Details
Start Date19 January 2020
End Date25 January 2020
ISAF IDUSA202001UBE
VenueMiami
CountryUSA
Entry NameRegistration
Entry AddressWorld Sailing
Tel+ 44 2039 404 888
Fax
Emailregistration@sailing.org
Websitehttp://miami.ussailing.org/
Registration Lists Click here to view
Latest News
1 Jan, 01:00
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Hempel World Cup Series - Round 2, Miami19 Jan 2020 - 25 Jan 2020
Laser (Men) Race #6
Latest result update: 25/01/2020 17:35
Marks(n/a)Date: 22 Jan 2020
Start time: 16:05
Race status: Finished
Lead Boat(n/a)
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
(n/a)
1ARGARG 213387
Francisco Guaragna Rigonat
1
2CANCAN 214917
Hugh Macrae
2
3ESAESA 180192
Enrique Jose Arathoon Pacas
3
4CANCAN 178611
Fillah Karim
4
5PERPER 206115
Stefano Peschiera
5
6CANCAN 211542
Robert Davis
6
7MEXMEX 213173
Yanic Gentry
7
8TTOTTO 184116
Andrew Lewis
8
9USAUSA 211822
Paul Didham
9
10CANCAN 212612
Justin Norton
10
11CANCAN 208550
Matti Muru
11
12USAUSA 199796
Malcolm Lamphere
12
13ESPESP 214433
Guillermo Flores Martin
13
14LCALCA 214113
Luc Chevrier
14
15CANCAN 216263
Forrest Wachholz
15
16USAUSA 199567
Nicholas Sessions
16
17CANCAN 206719
Noah Collinson
17
18CANCAN 214514
Luke Ruitenberg
18
19USAUSA 184509
Christian Ehrnrooth
19
20USAUSA 212597
Caleb Yoslov
20
21VENVEN 213065
Andres Boccalandro
21
22IVBIVB 208841
Thad Lettsome
22
23CANCAN 216284
Norman Struthers
23
24ARUARU 205411
Tijn van der Gulik
24
25CANCAN 215019
Liam Bruce
25
26USAUSA 194236
Daniel Escudero
26
27BERBER 209338
Malcolm Benn Smith
27
28ANTANT 165456
Daniel Smit
28
29MEXMEX 200374
Gerardo Benitez
29
30EGYEGY 215121
Aly Badawy
30
31CAYCAY 206120
Jesse Jackson
31
32USAUSA 206054
Marcus Huttunen
32
33BARBAR 160107
Scott Gittens
33
34CANCAN 21501
Marek Beylich
34
41ESPESP 215311
JoaquĆ­n Blanco
41
DNS
41ITAITA 212480
Edoardo Libri
41
UFD
41USAUSA 212616
Lucas Sawin
41
DNF
41CANCAN 210644
James Juhasz
41
UFD
41USAUSA 210869
James Golden
41
DNE
41USAUSA 171880
Steven Schwartz
41
DNC
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2021 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM