Hempel World Cup Series | Miami
Introduction
Regatta Details
Start Date19 January 2020
End Date25 January 2020
ISAF IDUSA202001UBE
VenueMiami
CountryUSA
Entry NameRegistration
Entry AddressWorld Sailing
Tel+ 44 2039 404 888
Fax
Emailregistration@sailing.org
Websitehttp://miami.ussailing.org/
Registration Lists Click here to view
Latest News
1 Jan, 01:00
Events
DisciplineTypeClassGradeResults
Fleet racing Men 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women 470 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Finn 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men Laser 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women Laser Radial 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Men RS:X 200Overall Results
Race Results
Fleet racing Women RS:X 200Overall Results
Race Results
Hempel World Cup Series - Round 2, Miami19 Jan 2020 - 25 Jan 2020
Laser (Men) Race #3
Latest result update: 25/01/2020 17:35
Marks(n/a)Date: 21 Jan 2020
Start time: 11:05
Race status: Finished
Lead Boat(n/a)
Full Race Results

PosNationSail NumberCrewMarksRace Points
(n/a)
1ARGARG 213387
Francisco Guaragna Rigonat
1
2CANCAN 178611
Fillah Karim
2
3TTOTTO 184116
Andrew Lewis
3
4CANCAN 211542
Robert Davis
4
5ESPESP 215311
JoaquĆ­n Blanco
5
6CANCAN 214917
Hugh Macrae
6
7USAUSA 199796
Malcolm Lamphere
7
8BERBER 209338
Malcolm Benn Smith
8
9PERPER 206115
Stefano Peschiera
9
10ESAESA 180192
Enrique Jose Arathoon Pacas
10
11CANCAN 214514
Luke Ruitenberg
11
12CANCAN 208550
Matti Muru
12
13USAUSA 212597
Caleb Yoslov
13
14ESPESP 214433
Guillermo Flores Martin
14
15CANCAN 215019
Liam Bruce
15
16IVBIVB 208841
Thad Lettsome
16
17VENVEN 213065
Andres Boccalandro
17
18USAUSA 211822
Paul Didham
18
19CANCAN 212612
Justin Norton
19
20CANCAN 206719
Noah Collinson
20
21LCALCA 214113
Luc Chevrier
21
22ITAITA 212480
Edoardo Libri
22
23ANTANT 165456
Daniel Smit
23
24EGYEGY 215121
Aly Badawy
24
25USAUSA 194236
Daniel Escudero
25
26MEXMEX 213173
Yanic Gentry
26
27USAUSA 184509
Christian Ehrnrooth
27
28CANCAN 216284
Norman Struthers
28
29USAUSA 212616
Lucas Sawin
29
30ARUARU 205411
Tijn van der Gulik
30
31CANCAN 210644
James Juhasz
31
32USAUSA 210869
James Golden
32
33USAUSA 206054
Marcus Huttunen
33
34CANCAN 21501
Marek Beylich
34
35CAYCAY 206120
Jesse Jackson
35
36BARBAR 160107
Scott Gittens
36
37MEXMEX 200374
Gerardo Benitez
37
41USAUSA 199567
Nicholas Sessions
41
DNS
41CANCAN 216263
Forrest Wachholz
41
RET
41USAUSA 171880
Steven Schwartz
41
DNC
Legend
( ) - Excluded Score
OCS - On the course side of the starting line and broke rule 29.1 or 30.1
ARB - Scoring penalty after arbitration
PTS - Scoring penalty for a yellow flag after the finish
BFD - Disqualification under rule 30.3
RAF - Retired after finishing
DCT - Disqualified after Causing Tangle (Kiteboarding only)
RCT - Retired after Causing Tangle (Kiteboarding only)
DGM - Disqualification under rule 69.1(b)(2) not excludable
RDG - Redress given
DNC - Did not come to the starting area
RET - Retired
DNE - Disqualification not excludable under rule 88.3(b)
SCP - Took a Scoring Penalty under rule 44.3(a)
DNF - Did not finish
STP - Standard Penalty SI Specific
DNS - Did not start
UFD - U flag penalty imposed
DPI - Discretionary penalty imposed
ZFP - 20% penalty under rule 30.2
DSQ - Disqualification
© 2021 All Rights Reserved by Sailing.org Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM